Zdarza się, że niedługo po wybudowaniu domu z bali na drewnie pojawiają się charakterystyczne pęknięcia, które często wzbudzają niepokój mieszkańców. Warto jednak wiedzieć, że niektóre procesy pękania drewna są naturalnym zjawiskiem i są dopuszczalne, ale nie wszystkie. Co powoduje pęknięcia drewna konstrukcyjnego, jakie zmiany są akceptowalne i jak zapobiegać pękaniu drewna? Odpowiadamy!
Pękanie bali drewnianych – co je powoduje?
Domy z bali zyskują na popularności i coraz więcej osób decyduje się na ich wybudowanie nie tylko ze względu na naturalny materiał budowlany, ale także oryginalny design. Proces pękania bali jest nieodłącznym elementem po zbudowaniu domu z drewna, ale warto wiedzieć, czym powodowane są takie zmiany.
Przy tworzeniu konstrukcji budynku niezwykle ważna jest wilgotność drewna. Drzewo, jako naturalny budulec, wykazuje właściwości higroskopijne, a co za tym idzie, w warunkach naturalnych materiał pochłania i oddaje wodę, skurczając się i rozszerzając. Wówczas przy budowie powinno się wykorzystywać suche drewno, które jest zdecydowanie bardziej odporne na wszelkie zmiany warunków atmosferycznych. W przypadku użycia niedostatecznie wysuszonego materiału, bliżej rdzenia drzewa może dochodzić do większej ilości głębokich i niekontrolowanych spękań.
W momencie naturalnego procesu wysychania bali mokrych, w poprzek włókien dochodzi do zbyt mocnego rozciągania materiału, co z kolei zbytnio nadwyręża jego wytrzymałość i prowadzi do powstawania pęknięć zarówno wewnątrz budulca, jak i na zewnątrz. Ponadto znaczenie ma miejsce budowy domu, bowiem w trudniejszych warunkach klimatycznych, gdzie pogoda jest zmienna, dochodzi do nierównomiernego rozkładu wilgoci w drewnie, co powoduje różnice wilgotności w balach i ich pękanie.
Co więcej, pęknięcia bali z drewna litego występują wówczas gdy właściciele zbyt szybko wprowadzą się do domu, nie pozwalając na pozostawienie budynku w stanie surowym otwartym przez wymagany czas, co ogranicza możliwość swobodnego przeschnięcia bali. Tak zwane sezonowanie jest niezwykle ważnym procesem, który przygotowuje materiał do zmiennych szczególnie w zimie temperatur, gdy na zewnątrz jest chłodno i mokro, a wewnątrz domu temperatura jest sporo wyższa.
Jakie pęknięcia drewna konstrukcyjnego są dopuszczalne?
Choć uniknięcie pękania drewna jest w zasadzie niemożliwe, niektóre z pęknięć zagrażają stabilności konstrukcji. Mowa tu o tak dużych szczelinach, które obniżają właściwości nośne materiału, co grozi nawet zapadnięciem się ścian lub więźby dachowej.
Najbardziej narażone na zmiany i pęknięcia są naroża domu, gdzie występują największe zmiany wilgotności. Wówczas elementy, które wystają z konstrukcji najczęściej „przyjmują” wilgoć, a następnie wskutek słońca szybko wysychają, co powoduje stałe pęcznienie i kurczenie się materiału i jego pękanie.
Zwykle w elementach konstrukcji dachu, ścianach nośnych, lub belkach stropowych, drewno pęka po jego zewnętrznej stronie, nie ingerując w całą konstrukcję i jej nośność. Zjawisko to jest akceptowalne w momencie, gdy pęknięcia są powierzchniowe. Jeśli zaś zmiany sięgają w głąb materiału, konieczna będzie interwencja fachowca, który oceni nośność i wytrzymałość bali.
Warto wiedzieć, że pęknięcia bali dzielimy na pionowe, ukośne i poziome. Pęknięcia pionowe nie mają większego wpływu na zmniejszenie nośności materiału, zaś pęknięcia ukośne i poziome mogą stwarzać niebezpieczeństwo. Do oceny rodzaju i głębokości pęknięć niezbędna będzie konsultacja zmian w drewnie ze specjalistą.
Pękanie drewna – jak zapobiegać?
Mniejszemu procesowi spękania sprzyja zastosowanie drewna konstrukcyjnego o większej gęstości słoi. Wówczas w takim materiale znajduje się więcej przegród twardziela, wzmacniających wytrzymałość bali oraz dodatkowo zapobiegających przenikaniu do domu zimna.
Aby przyczynić się do ograniczenia spękań drewna, konieczne będzie zadbanie o bale jeszcze przed ich wbudowaniem. Warto więc zaplanować czas budowy w taki sposób, aby sezonować drewno w zadaszonym miejscu przez okres minimum kilkunastu miesięcy, co umożliwi powolne wysychanie bali w miejscu zabezpieczonym przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.
W Rob-Gont samodzielnie zajmujemy się tworzeniem elementów drewnianych, które następnie wykorzystujemy przy budowie domów z bali, altan i domków letniskowych. Wówczas każde drewno sezonujemy i suszymy tak długo, ile wymaga tego materiał, zapewniając klientom ciepły, w pełni ekologiczny i wytrzymały dom o niepowtarzalnym mikroklimacie. Ponadto każde obrabiane przez nas drewno cechuje się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi i akustycznymi, zapewniając mieszkańcom wygodę.
Aby zapobiegać pęknięciom, niezbędna będzie także odpowiednia impregnacja drewna przy pomocy środków chemicznych, które głęboko wnikają w strukturę materiału. W Rob-Gont każda konstrukcja domu z bali zostaje zabezpieczona specjalnymi impregnatami, które ograniczają powstawanie pęknięć, a także chronią budynek przed ogniem, grzybami i często atakującymi drewno szkodnikami.
Podsumowanie
Naturalne materiały budowlane cechują się występowaniem zmian w ich strukturze i wyglądzie. O ile delikatne przekształcenia nie powinny budzić niepokoju, o tyle głębsze i szersze pęknięcia drewna wymagają konsultacji specjalistów z firmy budowlanej. Decydując się na budowę domu z bali, warto powierzyć prace fachowcom, którzy zajmą się odpowiednim przygotowaniem drewna do budowy konstrukcji, zabezpieczą materiał przed pojawianiem się pęknięć i skonsultują każdą zmianę w balach.
Najnowsze na blogu
Więźba dachowa to jeden z ostatnich elementów stanu surowego nowo powstających budynków. Ale jest także kluczowym dla sposobu, w jaki pracuje sam …
Domy drewniane, zdaniem wielu, mają w sobie to coś. Faktem jest, że drewniane konstrukcje, a zwłaszcza efektowne domy z bali, to budynki, które …
Zdarza się, że niedługo po wybudowaniu domu z bali na drewnie pojawiają się charakterystyczne pęknięcia, które często wzbudzają niepokój mieszkańców. Warto jednak …
Budowa domu z drewna wciąż uchodzi za sposób tradycyjny, pozbawiony nowoczesnych technologii czy modernistycznego wyglądu. Kojarzy nam się raczej z chatą w …
Budowa domu drewnianego to poważne przedsięwzięcie. Podczas realizacji tej inwestycji inwestorzy muszą podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego …
Choć domki letniskowe, całoroczne i mieszkalne na pierwszy rzut oka mogą wyglądać tak samo, to jednak charakteryzują je różne cechy.