Budowa domu z drewna wciąż uchodzi za sposób tradycyjny, pozbawiony nowoczesnych technologii czy modernistycznego wyglądu. Kojarzy nam się raczej z chatą w górach lub na skraju lasu, ale na pewno nie z luksusową rezydencją. Oczywiście jest to błędne myślenie, a dzisiejsze domy z bali potrafią zawstydzić niejeden „betonowy klocek”. Przeczytaj ten tekst i zobacz, że drewno wciąż umie zaskakiwać!
Budowa domu z bali — dlaczego warto?
Każdy, kto planuje w najbliższym czasie rozpocząć budowę własnego domu, staje przed trudnymi wyborami. Idealna działka, funkcjonalny i estetyczny projekt, jakościowe materiały, właściwe rozwiązania technologiczne i wiele, wiele innych…
Obecnie rynek budowlany jest tak rozwinięty, że właściwie ciężko go dokładnie zgłębić, a co dopiero dokonać idealnego wyboru (nie mówiąc nawet o gwałtownie rosnących cenach pustaków, betonu czy metalu).
Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że wciąż najbardziej naturalnym, ekologicznym i zapewniającym doskonałą izolację termiczną materiałem jest… drewno. Drewniany dom to marzenie wielu z nas, dlaczego by więc go nie spełnić?
Nowoczesne domy drewniane — krok po kroku
Jeśli marzysz o domu z bali, który byłby przy tym nowoczesny, to koniecznie przemyśl kilka rzeczy już na etapie projektowania. Warto stawiać nie tylko na świetny wygląd, ale i późniejszą funkcjonalność. Pamiętaj, że wcześniejsze dokładne przemyślenie wszystkich aspektów pozwala oszczędzić błędów przy budowie i urządzaniu wnętrz.
#1 Ciekawy projekt domu
Dzisiejsze domy z bali cechuje przede wszystkim ciekawy projekt. Obecnie bardzo modne są tzw. nowoczesne stodoły oraz domy kanadyjskie i skandynawskie na prostej konstrukcji szkieletowej. Takie projekty kojarzą się z minimalizmem, życiem w zgodzie z naturą czy wyjazdami na wakacje w stylu slowhop. Ich prostokątne bryły i szpiczaste dachy doskonale wpisują się w każde otoczenie, zarówno w ustronnych miejscach (pod lasem, nad jeziorem), jak i w przestrzeni miejskiej.
Niemniej powodzeniem wciąż cieszą się domy w stylu zakopiańskim. Ich bale (okrągłe), łączone z kamienną podmurówką czy tradycyjnym gontem, tworzą ciekawy i ponadczasowy design. Obecnie projektanci takich domów stanowczo stawiają na nowoczesność, starając się przemycić do bryły domu ciekawe kształty, ogromne okna czy nietypowe rozwiązania.
Budową takich nowoczesnych i pięknych domów z bali profesjonalnie zajmuje się nasza firma Rob-Gont.
#2 Połączenie tradycji z nowoczesnością
Zarówno w bryle, elewacji, jak i wnętrzu, warto stawiać na nietypowe połączenia. Elementy metalowe i betonowe, mnóstwo szkła, nietypowe, fantazyjne kształty… Wszystko tworzy bardzo oryginalną estetykę, która sprawia, że drewno wygląda jeszcze szlachetniej.
Domy z bali potrafią naprawdę kojąco wpłynąć na naszą psychikę, ale i zdrowie fizyczne. W końcu to drzewo jest niewątpliwie najzdrowszym z dostępnych materiałów. Świetnie wycisza, tłumiąc niechciane odgłosy z zewnątrz, a zimą gwarantuje naturalne ocieplenie. Mieszkanie w takim domu to codzienna przyjemność oraz uczta dla naszych oczu.
Podczas budowy możesz pomyśleć także o dodatkowych pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu. Cedrowa sauna fińska, salon z dużym oknem z widokiem na góry, a może duża łazienka z miejscem na komfortową wannę? Wszystko to sprawi, że będziesz mieć prawdziwy dom marzeń.
#3 Jak urządzić dom z bali — wnętrze nowoczesne czy klasyczne
Prawdziwe serce domów bije w ich wnętrzu, dlatego najważniejsze jest klimatyczne wyposażenie. Do drewnianych domów z bali najlepiej pasują style aranżacyjne:
- skandynawski — bardzo minimalistyczny, opierający się o odcienie bieli i szarości, proste i geometryczne kształty i wykorzystanie naturalnych surowców (len, drewno, metal),
- rustykalny — klimatyczny, ciepły i przytulny styl czerpiący z tradycji wiejskich, meble stylizowane na stare “babcine” oraz wykorzystanie naturalnych materiałów,
- boho — kolorowy, nieco szalony styl czerpiący ze sztuki i kultury, mile widziane wykorzystanie naturalnych materiałów, również z recyklingu, idealny dla osób o artystycznej duszy,
- klasyczny — pomieszczenia w tym stylu cechuje prostota, ale i elegancja, meble i dodatki są ponadczasowe i bardzo wysokiej jakości, ze szlachetnych materiałów.
Pamiętajmy jednak, że nie musimy sztywno trzymać się reguł. Nowoczesność polega na świeżym spojrzeniu na tradycyjne style i umiejętności dobrych połączeń.
#4 Klimatyczne dodatki
W domach z bala warto przede wszystkim podkreślić piękne, drewniane ściany. Zbytnie postawienie na industrialną surowość czy awangardowe wyposażenie może łatwo zepsuć wspaniały, naturalny klimat budynku z drewna. Warto więc postawić na:
- naturalne surowce i materiały: len, bawełna, drewno, stal, szkło, glina,
- regionalne wzornictwo i sztukę (warto łączyć ją z nowoczesnymi dodatkami),
- klimatyczne oświetlenie (stylizowane lampy, podświetlenie drewnianych ścian, listwy LED pod sufitem),
- wzory kwiatowe i roślinne,
- ciepłe barwy (brązy, beże), biel i pastele,
- obrazy i fototapety przedstawiające pejzaże i naturę,
- żywe rośliny, zioła,
- dywany shaggy, długie zasłony, miękkie poduchy ozdobne.
Domy z bali są ciekawą alternatywą dla murowanych. Dziś modnym staje się powrót do korzeni, do życia zgodnie z naturą. Domy budowane z drewna idealnie wpisują się w koncepcję eco-friendly, a decydując się na nie, wcale nie musimy rezygnować z nowoczesności!
Najnowsze na blogu
Więźba dachowa to jeden z ostatnich elementów stanu surowego nowo powstających budynków. Ale jest także kluczowym dla sposobu, w jaki pracuje sam …
Domy drewniane, zdaniem wielu, mają w sobie to coś. Faktem jest, że drewniane konstrukcje, a zwłaszcza efektowne domy z bali, to budynki, które …
Zdarza się, że niedługo po wybudowaniu domu z bali na drewnie pojawiają się charakterystyczne pęknięcia, które często wzbudzają niepokój mieszkańców. Warto jednak …
Budowa domu z drewna wciąż uchodzi za sposób tradycyjny, pozbawiony nowoczesnych technologii czy modernistycznego wyglądu. Kojarzy nam się raczej z chatą w …
Budowa domu drewnianego to poważne przedsięwzięcie. Podczas realizacji tej inwestycji inwestorzy muszą podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego …
Choć domki letniskowe, całoroczne i mieszkalne na pierwszy rzut oka mogą wyglądać tak samo, to jednak charakteryzują je różne cechy.