Technologia
Doświadczenie, które zdobywaliśmy w ciągu kilkunastu lat budowy drewnianych domów całorocznych sprawia, że możemy zaoferować wzniesienie trwałego i solidnego obiektu pod klucz w krótkim czasie. Opieramy się na sprawdzonych technologiach i surowcach najwyższej jakości – dzięki temu stawiane przez nas obiekty są optymalne zarówno pod względem funkcjonalności, jak również estetyki oraz bezpieczeństwa. Z klientami chętnie dzielimy się także naszą wiedzą na temat prawidłowej pielęgnacji drewnianego domu pod klucz.
Przygotowanie – zanim zaczynamy budowę obiektu
Z chwilą otrzymania zlecenia trzeba wybrać odpowiedni materiał. Podejmując decyzję, kierujemy się wskazówkami klienta własną wiedzą, tak, by wykonanie było optymalne pod każdym względem. Najczęściej do budowy całorocznych domów z drewna stosuje się mokry („zielonego”) lub suchy surowiec z sosny, świerku lub jodły. Różnica między materiałem mokrym i suchym polega na wilgotności, jaka znajduje się w balach. Surowiec nazywamy mokrym, gdy zawarta w nim wilgotność jest większa niż 19%, drewnem suchym jest materiał o wilgotności poniżej tego poziomu. Pożądaną wilgotność można uzyskać poprzez suszenie komorowe, które dodatkowo zabija zarodniki grzybów i larw owadów oraz usuwa żywicę.
Zanim wszystkie niezbędne materiały i elementy zostaną przetransportowane w miejsce budowy, stawiamy konstrukcję próbną. Dobieramy i dopasowujemy odpowiednie bale (pełne lub klejone), poddajemy je impregnacji i wykonujemy frezy. Jest to klucz do sukcesu – zajęcie się tym przed przystąpieniem do właściwej budowy sprawia, że postawienie budynku jest szybsze oraz daje pewność, że wszystkie poszczególne elementy są właściwie przygotowane.
Budowa domów z drewna pod klucz
Właściwa budowa obiektu rozpoczyna się posadowienia na przygotowanym fundamencie. Fundamenty używane do całorocznych drewnianych domów pod klucz są podobne do posadowienia obiektów tradycyjnych – jedyną różnicą jest wielkość ław fundamentów.
W zależności od preferencji klientów do budowy drewnianych domów całorocznych używa się bali pełnych lub klejonych z dwóch (rzadziej trzech) cieńszych elementów. Najczęściej korzystamy jednak z bali pełnych o przekroju okrągłym, zaokrąglonym, kwadratowym lub prostokątnym.
W celu uzyskania szczelnych ścian w balach wykonuje się – najczęściej pojedyncze lub podwójne – żłobienia, czyli frezy wzdłużne. Dodatkowo, mogą one być uszczelnione pakułami, wysuszonym mchem lub wełną rzewną. Charakterystyczną cechą drewnianych domów z bali są również węgły, czyli krzyżujące się belki poszczególnych ścian. Ich wygląd wynika z kształtu profili bali oraz z tego, czy są zakończone ostatkami.